zamknij tą reklamę

Czy polubiłeś nas już na facebook?

Aktualność - Powrót do podstrony Aktualności

pierwsza pomoc, kursy pierwszej pomocy, pierwsza pomoc szkolenia, AED, defibrylator AED

Publikacja: 15-09-2016 11:09

Co ty wiesz o AED? Czyli jak wybrać dobry defibrylator cz. I

Z niezrozumiałych powodów przyjęło się że wybór defibrylatora AED jest rzeczą prostą. Wystarczy chwila refleksji i okazuje się że o defibrylatorach AED większość z nas tak naprawdę nie ma bladego pojęcia. Przyszedł więc czas na rozpracowanie tematu AED i walkę z narastającymi wokół nich mitami.

 

Mit pierwszy – zakup AED to koszt jednorazowy

Jeżeli myślisz że po zakupie AED wystarczy go tylko odwiesić na ścianę i czekać na to kiedy uratuje komuś życie to jesteś w błędzie. Na koszty całkowite składa się zarówno koszty zakupu jak również prawidłowej eksploatacji. Koszt eksploatacji AED w okresie 10 lat może wahać się od 1500 zł do 7000 zł!!  UWAŻAJ więc na chwyty marketingowe zwracając uwagę zarówno na cenę jak i koszty eksploatacji ponoszone w okresie 10 lat. Może się bowiem okazać że AED zakupiony za najniższą cenę, w perspektywie czasu okaże się wyborem najdroższym a raz zaoszczędzone 1000 zł odbije się czkawką w postaci kosztów zużycia elektrod, baterii itd.

 

Mit drugi:  AED to sprzęt uniwersalny

Podstawowym pytaniem na które musicie sobie odpowiedzieć wybierając AED to pytanie w jakich warunkach będzie służył WASZ defibrylator. Nie ma bowiem sprzętu idealnego dla wszystkich. Strażacy powinni zwracać uwagę na inne walory niż ratownicy górscy. Z kolei dla pracowników urzędów  będą istotne inne parametry niż dla ratowników WOPR bądź Policjantów. Chodź zasada działania jest podobna to urządzenia AED produkowane są w wielu odmianach od najprostszych adresowanych do laików, po takie posiadające więcej opcji z monitorowaniem 3 odprowadzeniowego zapisu EKG włącznie. Jak więc dobrać sprzęt do swoich potrzeb?

Zanim zaczniesz wertować oferty pomyśl jak i przez kogo będzie transportowany AED, jak sprawdzana będzie jego gotowość, w jakich temperaturach będzie on przechowywany/transportowany i przez kogo będzie wykorzystywany. Następnie uporządkuj swoje oczekiwania układając wedle wagi istotne dla Ciebie parametry: wymiary, masa, odporność na wstrząs/upadek, szybkość działania, możliwość monitorowania pacjenta.

 

Mit trzeci – najlepsze AED robią producenci najlepszych defibrylatorów manualnych

Osoby decydujące o zakupie AED często biorą pod uwagę to na jakim sprzęcie pracują lokalne Zespoły Ratownictwa Medycznego i którego z producentów sprzętu uznają za najlepszego. Praktycy często zachwalają producentów najlepszych defibrylatorów manualnych zalecając kupno AED tej samej firmy. Tymczasem producenci najlepszych defibrylatorów manualnych wcale nie robią najlepszych AED co wyraźnie widać w porównaniach sprzętu i co zobaczycie w testach w drugiej części artykułu!

 

Mit czwarty – każde AED działa tak samo, to proste urządzenia nie różniące się zasadniczo od siebie

AED z założenia ma być urządzeniem łatwym w obsłudze. To wcale nie oznacza że każde AED jest takie samo.  Prócz wiedzy dotyczącej jak je obsłużyć  warto wiedzieć na jakie parametry kliniczne trzeba zwrócić uwagę wybierając sprzęt. Mamy tutaj na myśli opcje które mogą mieć wpływ na przeżywalność pacjentów zwiększając szanse ich uratowania. Wybierając sprzęt zwróć uwagę na:

- skuteczności analizy zapisu – ten parametr mówi nam jaką skuteczność rozpoznania rytmu do defibrylacji ma dane AED. Im wyższa skuteczność tym większe prawdopodobieństwo właściwego rozpoznania rytmu i wykonania defibrylacji w sytuacji w której jest wskazana.

- szybkości AED - wytyczne zalecają minimalizację przerw w resuscytacji, im krótszy czas przerw tym lepiej dla pacjenta. Warto więc zwrócić uwagę jak szybko działa AED i w jaki sposób mierzona jest „szybkość” jego działania.

- zakres energii - strategia wzrastających energii defibrylacji jest lepsza od energii stałej. Część defibrylatorów AED posiada opcję automatycznego zwiększania energii defibrylacji inne, nawet najnowsze modele stosuje każdorazowo taką samą energię.

- możliwość redukcji energii w przypadku pacjenta pediatrycznego - AED powinien posiadać przycisk umożliwiającym pracę w trybie pediatrycznym lub być wyposażone w sprzęt umożliwiający redukcję tej energii. Warto zwrócić uwagę czy kupione AED posiada komplet elektrod dla dzieci. Jest to szczególnie ważne w przypadku defibrylatorów lokowanych w szkołach.

 

Mit piąty – AED musi być kompatybilne ze sprzętem lokalnego pogotowia

„Kompatybilność” sprzętu to osobny i bardzo trudny problem. Z ciekawością obserwujemy jak dzielnie próbują sobie z nim poradzić firmy produkujące sprzęt. Nie zapominajmy jednak że to właśnie te firmy z premedytacją generują tego typu problemy by maksymalizować zyski. Zaleca się by defibrylatory miały uniwersalne gniazda elektrod. Niestety do dziś nie udało się takiego rozwiązania wymusić na producentach. Nie warto się przejmować jednak przejmować tym problemem po pierwsze dlatego że w dobie skoncentrowanych dyspozytorni wcale nie musi do Was przyjechać zespół z „lokalnego” pogotowia z kompatybilnym do waszego AED sprzętem.

Po drugie zmiana sposobu monitorowania pacjenta dla doświadczonego zespołu nie stanowi żadnego problemu a w przypadku konieczności natychmiastowej defibrylacji i tak zespół wykorzysta wasze gotowe do użycia AED. Kolejnym (bynajmniej nie ostatnim) argumentem jest fakt że firmy produkujące sprzęt świadomie zmieniają rodzaj końcówek elektrod by maksymalizować zyski. Nie pozwólmy więc korporacjom by skutecznie wprowadzały praktyki szkodząc nam wszystkim.

Jak widzicie problemów dotyczących wyboru AED jest sporo. Więcej informacji o tym jak porównać AED różnych producentów przeczytacie już wkrótce w kolejnej części. Śledźcie profil https://www.facebook.com/ratuj.edu by wiedzieć więcej i być na bieżąco!