zamknij tą reklamę

Czy polubiłeś nas już na facebook?

Aktualność - Powrót do podstrony Aktualności

Publikacja: 04-07-2017 07:07

Drony w służbie ratownictwa medycznego

Naukowcy z Toronto postanowili przeanalizować możliwość wykorzystania dronów jako statków powietrznych będących nośnikami AED (Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego).  W trakcie badania przeanalizowano czas dotarcia drona na miejsce zdarzenia w porównaniu do czasu dotarcia first respondera  dysponowanego przez numer alarmowy 911. Z ratownikami docierającymi na miejsce zdarzenia samochodem konkurował dron lecący z prędkością  27.8 m/s na wysokości ok  60 metrów. Czas startu i lądowania wynosił 10 sekund.  Po przeprowadzeniu analizy ustalono, że dzięki sieć 100 dronów wyposażonych w AED, pomoc docierałaby na miejsce zdarzenia w Toronto w średnim czasie 3 minut. To oznacza dostarczenie defibrylatora na miejsce zdarzenia o  6 minut i 43 sekundy szybciej w porównaniu do czasu dotarcia ratownictwa medycznego w terenie miejskim i o 10 minut i 34 sekundy szybciej w terenie wiejskim. Tym samym udowodniono, że odpowiednio rozbudowana i zorganizowana sieć dronów z AED mogłaby wpłynąć na czas defibrylacji w przedszpitalnym nagłym zatrzymaniu krążenia.

Badania te potwierdziły wcześniejsze analizy przeprowadzone w Szwecji. W tym badaniu analiza 18 lotów drona uruchamianego ze skoncentrowanej dyspozytorni medycznej, pokazało że urządzenie to docierało na miejsce zdarzenia w czasie 5 minut i 21 sekund w rejonie niezurbanizowanym, w którym karetka docierała w 22 minucie od wezwania. W badaniu tym wykorzystano drony flypulse (http://www.flypulse.se/)

Pomysły na wykorzystanie dronów w ratownictwie medycznym forsował też jeden ze studentów Politechniki w Holandii. Zwracał on uwagę że dron jego konstrukcji może przenieść defibrylator w ciągu jednej minuty w promieniu 12 kilometrów co musi wpłynąć na przeżywalność pacjentów u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia w miejscu publicznym.

Zwrócił on uwagę że ciągła minimalizacja sprzętu medycznego i zwiększanie możliwości dronów poskutkowało możliwością projektowania coraz lepszych urządzeń. Struktura kompozytu węglowego sprawia że ​​dron jest wystarczająco lekki, a ramiona wirnika, które składają się na plecy umożliwiają skonstruowanie zestawu o wadze 4 kg przygotowanego do przenoszenia 4 kg ładunku użytecznego z prędkością ponad 100 km/h.  

Podobną koncepcję lecz o gorszych parametrach przedstawili autorzy projektu Defibcopter. W tym wypadku AED miało być dostarczane przez drona zrzucającego AED na miejsce zdarzenia.

Ciekawe czy drony kiedyś na stałe zagoszczą w systemie ratownictwa medycznego i jaki wpływ na ich użycie mają na przykład warunki pogodowe.

Filmy dotyczące wykorzystania dronach w ratownictwie medycznym może oglądnąć poniże ja żeby być na bieżąco z ciekawostkami śledźcie nasz profil na fb: https://www.facebook.com/ratuj.edu by wiedzieć więcej.

https://www.youtube.com/watch?v=FaskGeSNCs8

https://www.youtube.com/watch?v=2wcR6CE7Nx0