zamknij tą reklamę

Czy polubiłeś nas już na facebook?

Aktualność - Powrót do podstrony Aktualności

pierwsza pomoc, kursy pierwszej pomocy, pierwsza pomoc szkolenia

Publikacja: 23-12-2017 23:12

Pierwsza pomoc - co każdy powinien widzieć by uratować własne życie cz. 1

Pierwsza pomoc

Wytyczne oraz profesjonaliści opisują w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy. Ze święcą można jednak szukać wiarygodnych informacji dotyczących tego, jakimi technikami moglibyśmy uratować własne życie, gdy jest ono zagrożone. Przedstawimy kilka technik których skuteczność nie budzi wątpliwości z naukowego punktu widzenia chodź nie przeczytacie o nich jeszcze w wytycznych.


Zadławienie

Gdy dojdzie do zadławienia i nie ma w okolicy osoby która mogłaby nam pomóc to jesteśmy zdani na poniższe techniki. Jeżeli jesteś w stanie nabrać powietrze - opanuj panikę, pochyl się delikatnie do przodu opierając się np. o stół i kaszl. Kaszel generuje wysokie ciśnienie w drogach oddechowych i może usunąć ciało obce. Jakiekolwiek inne działania mogą spowodować poważne komplikacje a nawet nasilić niedrożność dróg oddechowych.

Jeżeli nie jesteś w stania nabrać powietrza i kaszleć, to znaczy że doszło do ciężkiej niedrożności dróg oddechowych i każda minuta zwłoki ma znaczenie. Wtedy możesz wykorzystać manewr który wedle badań przeprowadzonych przez zespół Royal Brompton Hospital i Imperial College London (badania opublikowano w czasopiśmie Thorax) jest równie skuteczny jak zawarty w wytycznych manewr Heimlicha wykonywany przez osobę trzecią. W ramach wspomnianego badania lekarze połknęli czujniki, a następnie porównywali skuteczność techniki wykonywanej przez osobę trzecią i technikę wykonywaną samodzielnie poniższymi metodami. Okazało się, że wszystkie metody były równie skuteczne w usuwaniu niedrożności spowodowanej ciałem obcym!

Aby samodzielnie usunąć ciało obce powodujące u nas ciężką niedrożność dróg oddechowych, należy wykorzystać którąś z dwóch poniższych metod.


Metoda 1

Ustaw się nad oparciem krzesła dotykając nim górnej połowie brzucha poniżej klatki piersiowej. Następnie użyj siły grawitacji, masy swojego ciała i ramion wykonując w ten sposób uciśnięcia nadbrzusza. Niech oparcie krzesła wepchnie się w brzuch z maksymalną siłą. Powtarzaj czynność do momentu udrożnienia dróg oddechowych.


 

Metoda 2

Zmodyfikuj tradycyjny manewr Heimlicha stosując go na sobie. W takiej sytuacji zespół radzi, aby ułożyć swoją rękę zaciśniętą w pięść pomiędzy pępkiem a klatką piersiową. Następnie używając obu rąk należy pociągnąć pięść zdecydowanym ruchem do góry i do siebie z maksymalną siłą jaką jest się w stanie wytrzymać i wygenerować.


Powyższe metody jak pokazało badanie mogą być równie skuteczne jak te obecnie zalecane w wytycznych. Czy wejdą do zaleceń Europejskiej Rady Resuscytacji? Czas pokaże. Ich znajomość może jednak uratować życie osób które zadławiły się w samotności.

Więcej ciekawych metod wkrótce na profilu fb: https://www.facebook.com/ratuj.edu Śledźcie nasz profil by wiedzieć więcej.