zamknij tą reklamę

Czy polubiłeś nas już na facebook?

Aktualność - Powrót do podstrony Aktualności

Publikacja: 16-03-2020 17:03

Ratownictwo medyczne w zderzeniu z pandemią – wywiad z włoską ratowniczką medyczną Patrycją Siudem.

ratuj.edu.pl (RE): Jakie są obecnie zadania zespołów ratownictwa medycznego?

Patrycja Siudem (PS): W przypadkach potwierdzonych lub z podejrzeniem Covid19 przede wszystkim jesteśmy zorientowani na strategie “scoop & run”. Chodzi o to, aby jak najszybciej przewieźć pacjenta do odpowiedniej struktury przygotowanej na przyjęcie osób z podejrzeniem Covid19 /pozytywnych. Odizolowanie go od innych, nienarażanie na długi kontakt z pacjentem zespołów w warunkach poza szpitalnych.

RE: Jak wygląda praca ratownika medycznego w zderzeniu z epidemią we Włoszech?

PS: System pracy, a zwłaszcza aspekt operatywny, do którego jesteśmy przyzwyczajeni, zmienił się o tyle, że musimy wykazać się znacznie większa koncentracją. Zmieniająca się z godziny na godzinę sytuacja epidemiologiczna, spowodowała ciągłe wprowadzanie i udoskonalanie nowych procedur, więc czas na przyswojenie ich jest bardzo krótki. Do tego dochodzą zmiany logistyczne i zalecenia dotyczące tranzytu, które wprowadzają szpitale, zatem ratownicy-kierowcy musza non stop weryfikować i aktualizować procedury. W ciągu jednego dyżuru musimy przyswoić bardzo duża ilość nowych informacji.

Jest to sytuacja, która wymaga od nas również pewnego przygotowania fizycznego. Wielokrotne przebieranie się w kombinezony ochronne, w których niestety człowiek się poci, wpijające się w twarz przylegające maski, okulary, rękawiczki to wszystko w ciągu 12 godzinnego dyżuru wpływa na nasza formę, czasami czujemy się odwodnieni i odczuwamy fizyczne zmęczenie i brak sił.

RE: W jaki sposób się zabezpieczacie i jakie procedury udało Wam się wypracować

PS: W moim rejonie materiały ochronne zostały podzielone na I i II stopnia. Materiały I stopnia to te, których używamy w codziennej pracy w przypadkach zakaźnych. Fartuchy, rękawiczki, czepki ochronne, maseczki z filtrem (oraz maseczki dla pacjenta). Materiały II stopnia jako dodatkowe wyposażenie ze względu na Covid19 to kombinezony z kapturem, maski z filtrem i przyłbicą, lub okulary rękawiczki, i ochraniacze na buty. Po każdej interwencji karetki sa dokładnie dezynfekowane w specjalnie wyznaczonych do tego miejscach przy użyciu odpowiednich środków,

Aktualnie naszym problemem jest bardzo duże zużycie materiałów ochronnych i wydłużenie czasu każdej interwencji ze względu na czas, którego potrzeba nam na dokładną dezynfekcje karetek.

Jeśli chodzi o procedury, to zespoły w mojej organizacji ograniczone są do 2 osób.

Mamy bardzo dobrze przygotowanych i wysoko wyszkolonych kolegów z centrali operatywnej pogotowia (dispatch/dyspozytornia), którzy bardzo dokładnie filtrują zgłoszenia i przeprowadzają szczegółowy wywiad telefoniczny. Do naszej dyspozycji na centrali dyżuruje przez 24 godziny kilku specjalistów od chorób zakaźnych i higienistów, którzy w przypadku wątpliwości służą nam pomocą i możemy się z nimi skonsultować telefonicznie przy użyciu bezpośredniej infolinii.

Gdy jedziemy na miejsce zdarzenia, zanim wejdziemy w bezpośredni kontakt z pacjentem, przeprowadzamy tzw. wywiad na odległość, dopuszczając obecność tylko jednego członka rodziny/ osoby towarzyszącej. Kiedy pacjent zostanie zakwalifikowany jako podejrzany Covid19, ubieramy się w dodatkowe zabezpieczenia.

W karetce używamy jednorazowych okryć na nosze. W aktualnej sytuacji wycofaliśmy się z używania koców czy pledów. Chodzi o to, aby karetka wewnątrz miała jak najmniej przedmiotów i powierzchni zainfekowanych. Sprzęt jest zabezpieczony w specjalne worki ochronne, tak aby można go było łatwo odkazić i zmienić worek.

 

RE: Na jakie problemy zwróciłabyś uwagę polskim ratownikom, lekarzom i decydentom

PS: Na dzień dzisiejszy to co wiemy z praktyki, to fakt, że bardzo szybko i agresywnie się rozprzestrzenia. Jedyne co na chwile obecna może pomóc nam w naszej pracy to kwarantanna społeczeństwa. Tylko wspólny wysiłek i poświecenie mogą doprowadzić do ograniczenia ognisk wirusa. Bardzo częste mycie rak, odkażanie żelem na bazie alkoholu, generalnie higiena, używanie maseczek i utrzymanie odległości przynajmniej 1 metra to minimalne środki ostrożności, które musimy zastosować. Z tego miejsca chciałaby zaapelować do ludzi, aby NIE OKŁAMYWALI operatorów centrali pogotowia, tylko uczciwie odpowiadali na pytania i przyznawali się do symptomów. Ukrywanie czegokolwiek naraża nasze bezpieczeństwo i innych pacjentów. Dlatego proszę, aby kłaść nacisk na uczciwe odpowiadanie na pytania operatorów, ratowników i lekarzy.

Uważam, że główna fala zakażeń jeszcze do Polski nie nadeszła, więc chciałabym zwrócić uwagę na to, że może zaistnieć sytuacja (tak jak to ma miejsce we Włoszech), iż będzie potrzebny dodatkowy sprzęt ECMO, respiratory, materiały ochronne, itd.

Trzeba rozplanować zawczasu, jakie struktury zadedykować pacjentom z Covid19 i jak je wyposażyć. Intensywne terapie i reanimacja mają ograniczona ilość miejsc.

Jest to bardzo trudna sytuacja i należy do niej podejść wyjątkowo poważnie.

 

RE: Kto i w jaki sposób wspiera was w działaniach przedszpitalnych?

PS: Jak już wcześniej wspomniałam, jest bardzo ścisła współpraca między zespołami a centrala operatywna pogotowia, która przyjmuje zgłoszenia przeprowadzając bardzo dokładny wywiad. Do tego możliwość konsultacji ze specjalistami od chorób zakaźnych i higienistami ułatwia nam nasza prace.

Agencja Obrony Cywilnej (Protezione Civile) ma bardzo duży wkład od strony logistycznej. Ustawiane sa namioty przed Sor’ami, które służą za filtr, gdzie wykonywany jest PRE-TRIAGE Wolontariusze Włoskiego Czerwonego Krzyża, służby mundurowe jak Policja, Karabinierzy i Straż Miejska. Prowadzone sa kontrole mające na celu zidentyfikowanie osob nie stosujących się do zaleceń kwarantanny ogólnokrajowej. Chodzi o to, aby zredukować do minimum ilość wszystkich innych przypadków nie mających nic wspólnego z Coronawirusem. Oto prosty przykład: ktoś wyjdzie beztrosko na spacer, upadnie, rozbije sobie głowę i nabawi wstrząsu mózgu. Jest to już o jedno miejsce mniej na SORze. Nie odrywajmy teraz uwagi i działań lekarzy od głównego problemu jakim jest Coronawirus. Im szybciej wygasimy ogniska zakażeń tym prędzej wrócimy do normalnego życia.

Z tego miejsca chciałabym podziękować wszystkim osobom, które pracują w cieniu, za kulisami, firmom sprzątającym zajmującym się dezynfekcja, salowym, wolontariuszom, właścicielom pizzerii, którzy dbają o nasze wygłodzone z braku czasu brzuszki.

 

RE: Jak się zabezpieczacie, czy do transportu chorych wykorzystywane są jednostki systemu ratownictwa czy inne ambulanse?

PS: Na dzień dzisiejszy pracujemy pełną para wszyscy. Na moim terytorium powołane zostały dodatkowe zespoły, do transportu między szpitalnego pacjentów z Covid19 sa przeznaczone specjalne karetki, które wykonują tylko taki transport.

Cały system jest mocno napięty, miejmy nadzieje, że to napięcie wkrótce spadnie.

Na razie krzepimy się informacjami o każdym pacjencie, którego stan zdrowia się poprawił, braku nowych zakażeń w jakimś rejonie czy o terapii, która zadziałała. Jestem daleka jednak od skakania z radości, gdyż znajdujemy się w oku cyklonu i jestem świadoma faktu, że jeszcze nie czas na relaks i “śpiewanie victorii”

 

RE: Jak obecnie wygląda sytuacja w waszym rejonie?

PS: Bologna i jej prowincja mieszczą się w rejonie Emilia Romagna gdzie system sanitarny jest jednym z najlepiej funkcjonujących we Włoszech. Na tym terenie mieszczą się szpitale i poliklinika, które szczycą się dobrymi osiągnięciami na wielu polach. Jednak aktualna sytuacja jest poważna, system funkcjonuje w dużym napięciu. Z punktu widzenia sanitarnego cały czas mamy do czynienia z pacjentami pozytywnymi na Covid19 lub z jego podejrzeniem. Z punktu widzenia socjologicznego społeczeństwo jest wystawione na ogromna próbę ze względu na wprowadzona przez Premiera Włoch kwarantannę ogólnokrajowa. Wszyscy sa zobowiązani do pozostania w domu, niewychodzenia na ulice, unikania bezpośrednich kontaktów społecznych, zgromadzeń, skupisk, grup. Dopuszcza się tylko wychodzenie z domu w celu:

- wykonania zakupów pierwszej potrzeby (sklepy spożywcze, apteki, artykuły chemiczne i dezynfekcyjne, stacje benzynowe, serwisy samochodowe),

-dopuszcza się tranzyt pacjentów z jedna osoba towarzysząca na wizyty lekarskie nie cierpiące zwłoki i terapie, z których nie można zrezygnować lub przerwać lub odłożyć.

- do pracy (każdy pracodawca zobowiązany jest dostarczyć pracownikowi certyfikat potwierdzający)

Wszystkie inne sklepy, centra handlowe, zakłady fryzjerskie, siłownie, kluby sportowe, restauracje (z wyjątkiem lokali zapewniających dowóz do domu, np. pizzerie) i ukochane przez Włochów bary, kina, teatry i wszelkie parki rozrywek sa zamknięte. Jest to sytuacja, która wpływa na psychikę społeczeństwa. Zakupy może wykonać tylko jedna osoba w rodzinie, zaleca się zakładanie maseczek, Każdy kto wychodzi z domu ma obowiązek wypełnić tzw. auto certyfikat, w ktorym deklaruje w jakim celu przebywa poza miejscem zamieszkania i dokąd się udaje.

Sa to restrykcje, które wpływają na ogólna, coraz bardziej napięta atmosferę mieszkańców i samopoczucie psychiczne. Nie ma spacerów, nie ma rozrywek, spotkań, nasze dotychczasowe życie bardzo się zmieniło.

 

RE: Do jakich zdarzeń wyjeżdża pogotowie w trakcie epidemii

PS: Generalnie do wszystkich poważniejszych zdarzeń, staramy się udzielić pomocy wszystkim potrzebującym. Bardzo duża role odgrywa centrala, która filtruje błahostki i odsyła przypadki nie wymagające naszej interwencji do lekarzy rodzinnych.

Miejmy nadzieje, że świadomość i odpowiedzialność społeczeństwa pomoże nam w naszej pracy.

Życzę kolegom z Polski, aby Coronavirus nie osiągnął takiej skali jak tu. Dziękuje i pozdrawiam

Patrycja