Aktualności

2020-03-16 17:57:42   0

Ratownictwo medyczne w zderzeniu z pandemią – wywiad z włoską ratowniczką medyczną Patrycją Siudem.

Jak wygląda praca ratownictwa medycznego w czasie pandemii, jakie problemy spotykają zespoły ratownictwa medycznego oraz o innych aspektach pracy włoskich zespołów ratownictwa medycznego w rozmowie z Patrycją Siudem

czytaj więcej...

2019-05-22 19:06:07   0

Zakończenie darmowego kursu e-learningowego OZW - rozdajemy książki uczestnikom szkolenia!

czytaj więcej...

2019-03-19 21:03:24   0

Wypadek masowy na przykładzie katastrofy drogowej w Tenczynie

Ósmego czerwca 2018 roku na małopolskim odcinku drogi krajowej numer 7 (zakopianka), w miejscowości Tenczyn dochodzi do zderzenia samochodu ciężarowego z autobusem. W wypadku uczestniczy również jeden samochód osobowy. O godzinie 10:40 do Skoncentrowanej Dyspozytorni Medycznej w Krakowie wpływa pierwsze zgłoszenie informujące o zderzeniu samochodu ciężarowego z autobusem wiozącym dzieci. Do zdarzenia dysponowane są Zespoły Ratownictwa Medycznego (ZRM) z których ten znajdujący się najbliżej w trakcie dojazdu… ulega awarii.

czytaj więcej...

2018-11-25 21:20:33   0

10 edycja wytycznych ATLS – nowe podejście do postępowania z pacjentem urazowym? – część I

dvanced Trauma Life Support od wielu lat propaguje zwięzłe, systematyczne i zorganizowane podejście do badania i postępowania z pacjentami urazowymi w celu poprawy ich rokowań. Na całym świecie, zgodnie z wytycznymi ATLS przeszkolono już ponad milion kursantów. W styczniu tego roku opublikowano 10 edycję tych wytycznych. W tym i kolejnych artykułach prezentujemy państwu podsumowanie poszczególnych rozdziałów i zawartych w nich zmian.

czytaj więcej...

2018-11-11 07:17:28   0

Napady bezdechu u dzieci – pierwsza pomoc

W internecie można przeczytać wiele nieprawdziwych informacji na temat pierwszej pomocy w przypadku wystąpienia stanu potocznie zwanym „zanoszeniem”. Często w „poradach internetowych” zjawisko to jest mylone z zadławieniem bądź niewydolnością oddechową. Tymczasem przyczyny i zasady postępowania we wszystkich z wymienionych przypadków są odmienne.

czytaj więcej...

2018-09-18 08:49:15   0

Pierwsza pomoc - co każdy powinien widzieć by uratować własne życie cz. 2

Internet nieprzerwanie zalewają bzdury dotyczące tego jak udzielić sobie pierwszej pomocy w różnych stanach nagłych. Owe „zalecenia” bardzo często mają więcej wspólnego z zabobonami niż z wiedzą medyczna a rozpowszechniane są w internecie na ogromną skalę.

czytaj więcej...

2018-08-24 10:52:32   0

Postępowania w omdleniach – nowe wytyczne ESC 2018 r.

Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (European Society of Cardiology – ESC) opublikowało aktualne wytyczne postępowania w omdleniach 2018 r. Nad tłumaczeniem materiału ciągle pracuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne a dla tych którzy nie mogą doczekać się publikacji pełnego dokumentu mamy kilka informacji. Ważnym punktem nowych wytycznych ESC 2018 jest doprecyzowanie zaleceń dotyczących oceny ryzyka pacjentów po omdleniu. Na ich podstawie personel systemu ratownictwa może kwalifikować pacjenta do wybranej grupy ryzyka. Grupa niskiego ryzyka może być wypisana z SOR bez zaawanasowanych badań a grupa wysokiego ryzyka powinna być zakwalifikowana do szybkiej diagnostyce i intensywnej obserwacji w warunkach SOR. Klasa tych zaleceń to I zaś poziom dowodów A więc nie pozostaje nic innego jak wdrożyć je do codziennej praktyki.

czytaj więcej...

2018-08-08 07:53:24   0

System ratownictwa medycznego w Austrii

Austriacy mogą poszczycić się ciekawą kartą w historii ratownictwa medycznego. To właśnie w Wiedniu w 1883 roku powołano do życia pierwsze w Europie pogotowie ratunkowe. Austria jest republiką federalną obejmującą 9 krajów związkowych. Każdy z nich ma pewną swobodę w organizacji ratownictwa medycznego i w związku z tym rozwiązania w poszczególnych częściach kraju mogą się od siebie różnić.

czytaj więcej...

2018-06-16 07:41:58   0

11 czerwca weszła w życie kolejna nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym

11 czerwca opublikowana została kolejna nowelizacja ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Tym samym w życie wszedł kolejny pakiet zmian modyfikujących funkcjonowanie kluczowego dla bezpieczeństwa Polaków systemu. Zgodnie z uchwalonymi przepisami do 2021 roku Zespoły Ratownictwa Medycznego będą mogły należeć jedynie do dysponentów mających co najmniej 51% udziałów albo akcji należących do Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. Kierownikami zespołów mogą być jedynie osoby mające co najmniej 5 letnie doświadczenie w udzielaniu medycznych czynności ratunkowych.

czytaj więcej...

2018-03-11 09:43:58   0

System ratownictwa medycznego w Australii

Postanowiliśmy stworzyć wiarygodną bazę artykułów opisujących organizację systemów ratownictwa na świecie. Informacje o sposobie ich działania będziemy czerpali jedynie od osób zatrudnionych w jednostkach ratownictwa medycznego w danym kraju. Jako pierwszy przedstawiamy Państwu System Australijski a dokładniej system ratownictwa medycznego stanu Wiktoria z byłą stolicą Australii - Melbourne.

czytaj więcej...